Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Wybór miejsca w którym ma stanąć nasz dom, to bardzo trudna decyzja. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Plan domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przemyśleć należy nie tylko właściwą powierzchnię, ale też plan pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy mieszkaniec miał odrobinę prywatności. Pomyśleć trzeba też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Ważną kwestią jest także wybór odpowiedniej metody ogrzewania. Sieć gazowa nie jest dostępna w każdej miejscowości. W takim wypadku przemyśleć należy zainstalowanie pieca węglowego lub olejowego. Wybór ten wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale także na komfort użytkowania mieszkania.
Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zaizolujemy właściwie ścian, dachu i fundamentów. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Największe straty są efektem niedostatecznie zaizolowanego strychu. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy umniejszać. Metoda izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Wykorzystywane są różne produkty: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.
Wybór jest ogromny
Najpopularniejszym materiałem stosowanym do termoizolacji budynków jest spieniony polistyren. Posiada on wiele zalet:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych elementów domu, które są łatwopalne – tyczy się to przede wszystkim części z drewna. Alternatywą jest wełna izolacyjna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców trudniących się izolacją. Wełna jest ognioodporna, perfekcyjnie chroni przed hałasem. Ocieplanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę powinno się zabezpieczyć przed wilgocią poprzez zastosowanie folii zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Ocieplanie pianką PUR
Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Tworzy się z niego miedzy innymi piankę wykorzystywaną do ocieplania. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Substancje te podgrzewa się i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do ocieplania. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i momentalnie twardnieje. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która dokładnie wypełnia każdą lukę. Pianka idealnie przylega do prawie każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, już w kilka godzin można ocieplić nawet całą więźbę dachową.
Ocieplanie pianką PUR – dwie opcje
Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. jest także idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, przez to stosowana jest do izolacji fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Stosuje się ją do izolacji wnętrz.
Ocieplanie pianką PUR – same plusy
Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Stosowana jest jako produkt chroniący przed utratą ciepła w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Izolacja z poliuretanu nie szkodzi alergikom. Warstwa pianki nie traci swoich właściwości, przez co nie pyli się, nie odrywają się od niej także małe cząstki, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi środowisku. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, w efekcie czego sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Kolejną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Pianka poliuretanowa nie nasiąka i nie odkształca się. Nie wymaga też zastosowania umocnień, ponieważ doskonale przylega do drewna, betonu czy papy. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie ocieplenia metodą natryskową likwiduje ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy jednolitą strukturę przez co nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Daje to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w błyskawicznym czasie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga zaangażowania kilku fachowców.
Odpowiednia izolacja budynku to inwestycja, którą należy przemyśleć i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować trzeba plusy i minusy każdej z metod. Najczęściej stosowane materiały wykorzystywane do termoizolacji od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest pianka PUR. Pianka PUR zyskuje w oczach fachowców, pozytywnie oceniają oni jej niezawodność. Znacząca zaletą jest także niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale też jako izolacja kurników i hal.
Pianka PUR Toruń —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/
Artykuł Ocieplanie pianką PUR pochodzi z serwisu Katalog stron.